Ručne robené
gitary

Výroba akustickej gitary je zložitý proces, počtom operácií porovnateľný s výrobou auta.

Martin
Klema

Krásu akustickej gitary môžeme vnímať sluchom,
zrakom aj hmatom. Ak majú byť tieto zložky
vo vzájomnej harmónii, majster gitarár musí
ovládať svoje remeslo, mať cit aj úsudok, musí
svojmu poslaniu veriť a byť rovnako prísny
na seba i ľudí, ktorí mu pomáhajú.
Martin Klema taký je a svojim nástrojom
dokáže vdýchnuť život.

Prečítajte si viac o
Ručnej výrobe
Teraz !

Kto je
Martin Klema

Narodil sa roku 1976 v Ilave. Výrobu gitár študoval v Luboch u Chebu u majstra Pavla Junga, člena Českého kruhu majstrov husliarov a gitarárov.

„Zápach gleja na mňa nepôsobí nostalgicky“ zmienil sa v jednom rozhovore. S výrobou akustických gitár začal na prahu nového milénia, bez akýchkoľvek pochybností alebo plánu B. Od tých čias už jeho nástroje vlastnia stovky spokojných gitaristov na Slovensku i v zahraničí.

Vyrobiť dobrý nástroj je umenie a tak sa tvorcovi nemožno diviť, že podobne ako pre každého iného umelca, aj pre Martina je tou najvyššou cenou dosiahnuť uznanie.

MÍĽNIKY NA JEHO
CESTE

Martin Klema si vytýčil cestu po ktorej vytrvalo kráča a hoci tvrdí, že od jej počiatku sa veľa nezmenilo, neraz ho už previedla od komplikovanejších časov až na prah nových možností. Jeho firma sa rozrástla personálne aj objemom produkcie. Pribudli skúsenosti, nové výzvy a odhodlanie vyrábať iba nástroje, ktoré znesú aj tie najprísnejšie kritériá.

76 –  Narodený v Československu

Martin Klema (*23. X. 1976, Ilava, Československo). Otec profesiou veterinár, mama ekonómka. Ako 6-ročný začína navštevovať hodiny gitary. Po skončení základnej školy chce v štúdiu gitary pokračovať.

90 –  Roky učňovské

Namiesto plánovaného žilinského konzervatória, ktoré v danom roku neotvára gitarový ročník, začína študovať stavbu gitár v Luboch u Chebu (1990 – 1995). Roku 1991 vzniká jeho prvá vlastnoručne vyrobená gitara.

95 –  Začiatky vlastnej výroby

Po skončení školy zostáva pracovať v Chebe, kde sa podieľa na sériovej výrobe huslí, následne sa vracia na Slovensko a pracuje vo firme PetSlov, kde pomáha pri výrobe cimbalov. Roku 1996 zakladá vlastnú „jednočlennú“ firmu na opravu a výrobu gitár značky Klema.

97 –  Prvé úspechy

Prvá účasť na hudobnom veľtrhu vo Frankfurte. Roku 2000 sa výroba sťahuje do statku v Kameničanoch a firma sa rozrastá o prvého interného zamestnanca. Je ním doterajší spolupracovník Braňo Paulen. Mesačná produkcia sa pohybuje v rozmedzí 3-5 gitár.

05 –  Dve strany jednej mince

Martin Klema sa v rámci svojej firmy sústreďuje výhradne na výrobu celomasívnych gitár. Popri tom príležitostne cestuje do Číny, kde dohliada na kvalitu sériovo vyrábaných gitár určených pre komerčný trh. Ešte netuší, že tieto skúsenosti neskôr zúročí aj pri výrobe pôvodnej série Klema White Line.

SÚČASNOSŤ A BLÍZKA BUDÚCNOSŤ

Vďaka partnerstvu so slovenským podnikateľom žijúcim toho času v USA sa zrodila idea presadiť značku Klema aj v Spojených štátoch. Vzniká tak deľba práce, kde obchodné a marketingové záležitosti preberá Klemov slovensko-americký partner a on sám sa sústreďuje výhradne na kvalitu a logistiku výroby.

Rok 2012 sa odohrával v znamení zvýšenia výrobných kapacít. Klemova dielňa získava zákazku na stovku exkluzívnych hand-made nástrojov určených pre severoamerický trh (tzv. séria Black Line). Celkový počet pracovníkov, vrátane externistov a brigádnikov podieľajúcich sa na realizácii tejto objednávky, sa postupne rozrastá a prvých zamestnancov má firma už aj v USA.

Okrem nástrojov ručne vyrábaných na Slovensku je súčasťou plánu aj výroba sériových, ekonomicky dostupných gitár. Na kvalitu výroby chodí Martin Klema osobne dohliadať priamo do čínskych tovární, kde sa nástroje série White Line vyrábajú.

Na rok 2013 je naplánované zahájenie predaja gitár značky Klema v USA. Zvažuje sa ďalšie rozšírenie výrobných kapacít pre hand-made nástroje Klema Black Line na Slovensku. Časom sa tieto gitary budú na Slovensku nielen vyrábať, ale dostanú sa znovu aj k  domácim zákazníkom. Zatiaľ je však potrebné sústrediť celú výrobu na vytvorenie ponuky, ktorá aspoň čiastočne pokryje parametre amerického trhu.

Na rozdiel od dočasne nedostupných nástrojov série Black Line, gitary ekonomickej triedy Klema White Line budú na slovenskom a českom trhu k  dispozícii hneď od začiatku. Prvá várka je už na ceste a podľa predbežných správ obsahuje samé vydarené kusy.

Ambície značky Klema Guitars sú vysoké a cesta za ich naplnením nebude ľahká. Iste prídu aj nečakané situácie, ktoré si budú vyžadovať nové riešenia a rýchle rozhodnutia. Zatiaľ ale všetko nasvedčuje tomu, že nová značka v medzinárodnom prostredí budí záujem a pozitívne ohlasy. Vývoj tohoto príbehu bude určite zaujímavý, a  tak vás ho pozývame sledovať.

Budeme radi, ak sa pridáte k našim priateľom na Facebooku. Touto cestou vás budeme pravidelne informovať o všetkých novinkách z ponuky nástrojov, ako aj o možnostiach ich predaja. Ako prví si budete môcť pozrieť a vypočuť multimediálne ukážky, ktoré plánujeme priebežne pridávať. Videoklip z procesu výroby a prvé dôkazy toho, ako ožívajú gitary Klema v  rukách skúsených hráčov sa už dajú vyhľadať na Youtube a prístupné sú aj zo stránok Klema Guitars na Facebooku. Jednotlivé nástroje budú postupne testované a  bližšie predstavené aj na stránkach časopisu Nový Populár. S výsledkami týchto testov vás taktiež radi oboznámime.

Veríme, že okolo gitár Klema sa v krátkej dobe vytvorí komunita hráčov a priaznivcov, ktorí sa radi podelia o svoje názory a skúsenosti. Ponúkneme fórum, na ktorom budú môcť diskutovať s nami i navzájom a v pláne máme aj blog s  pravidelnými príspevkami pre inšpiráciu a pobavenie.

Do rubriky Umelci (Artists) si výrobcovia obvykle ako svojich reprezentantov radia samé známe osobnosti. Z nášho pohľadu sem patria všetci spokojní zákazníci a preto, ak nám to umožnia, radi si zavesíme ich portrét na našu stenu. Dúfame, že vás gitary Klema zaujmú a čoskoro tak aj vás budeme môcť predstaviť na našich stránkach.